دکتر ایرج گلدوزیان در گفت‌وگو با میزان: مجرمان خطرناک قصاص نشوند به کار خود ادامه خواهند داد

2

خبرگزاری میزان: عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه مجازات برای حفظ نظم و امنیت در جامعه نیاز است اظهارکرد: کشورهایی که پایبند رعایت دستورات الهی هستند با قصاص نمی‌توانند مخالف کنند و اگر قطعیت در کشف صورت گرفت، قصاص بازدارنده است.

دکتر «ایرج گلدوزیان» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی میزان درباره بازدارندگی مجازات قصاص در ایران بیان کرد: قصاص برای افرادی که شرایط تربیتی آنان بگونه ای است که به جای استفاده از عقل در روابط انسانی از اعمال زور و فشار استفاده می‌کنند، می‌تواند بازدارنده باشد ، زیرا این افراد اگر امیدوار باشند جرم کشف نشود به کارشان ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه قصاص در مواردی می‌تواند بازدارنده است ، گفت: اگر قطعیت درکشف باشد، قصاص بازدارنده باشد، ولی در کل باید شرایطی فراهم کرد که وقوع جرم کاهش پیدا کند.

استاد علم حقوق جزا  در ادامه افزود: در بعضی از موارد ضرب و جرح منتهی به فوت آگاهانه و با تصمیم قطعی انجام می شود که مستوجب جنایت سنگین است، ولی اگر به طور غیر مستقیم جنایتی صورت گیرد و موجب سلب حیات از کسی شود می توان مصادیق آن را کم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین در صورتی که زمینه‌های پیشگیری از وقوع قتل عمد فراهم شود، خود به خود از وقوع جرایم مستوجب قصاص کاسته خواهد شد.

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا